Możliwości, korzyści i przeszkody cyfryzacji placówek medycznych

Robotyzacja, operacje na odległość, przyspieszona diagnostyka, rehabilitacja bez “fizycznego” udziału specjalistów – to nie fasmantagorie zwolenników science-fiction czy wizje reżyserów kasowych filmów. To rzeczywistość, która dogania także polskie placówki medyczne.

  • Jak odnajdują się one w rzeczywistości sztucznej inteligencji?
  • Jak sobie radzą w dobie globalnej cyfryzacji?
  • Jaka jest przyszłość, a na jakie przeszkody obecnie napotyka technologia w polskim sektorze zdrowia?

Takim zagadnieniom poświęcony jest kolejny – 8. odcinek podcastu realizowanego przez Medexpress oraz Polską Federację Szpitali. Gościem prowadzącego – Piotra Wójciak był Tomasz Kopiec, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

 

Zastosowanie kliniczne i diagnostyczne rozwiązań technologicznych – korzyści dla pacjenta, systemu i gospodarki

Korzyści cyfryzacji i wykorzystania z systemów 5G już odczuwają niektóre grupy pacjentów. Najlepszy przykład to diabetycy. Obecnie diagnostyka, a także kontrola wyników i zapotrzebowania na insulinę uległa znacznemu przyspieszeniu. Możliwość wszczepienia podskórnych, niewielkich chipów monitorujących stężenie glikemii uwalnia od konieczności kilkukrotnego nakłuwania w ciągu dnia. Daje też pełny obraz przebiegu choroby oraz ułatwia proces leczenia. Połączenie ze smartfonem to kontrola samego pacjenta, a dla lekarza prowadzącego możliwość weryfikacji oraz oraz pełniejsza ocena stanu zdrowia pacjentów.

To jednak tylko wycinek tego, co potrafi dzisiejsza technologia 5G i sztuczna inteligencja. W najbliższym czasie z pewnością odciśnie ona swoje piętno także w innych dziedzinach – szczególnie w radiologii oraz na SOR’ach, znacznie przyspieszając diagnostykę. Wystarczy wspomnieć, że przeciętny lekarz radiolog opisuje w swoim życiu ok. 50-60 tys. zdjęć. Na tym opiera się jego doświadczenie. Tymczasem baza sztucznej inteligencji sięga kilkuset tysięcy opisów. Obraz przy takim porównaniu musi być precyzyjniejszy. Tymczasem przy urazach głowy błyskawiczna trafna diagnoza jest kluczowa w ratowaniu życia pacjentów.

Hologramy to kolejna fenomenalna dziedzina technologii, która z pewnością zrewolucjonizuje system ochrony zdrowia. Na świecie zmiany już trwają. Jednak to przyszłość, na którą nowoczesne placówki muszą się otworzyć. Hologramy pozwalają m.in.:

  • przeprowadzić symulację operacji,
  • rozeznać się w rzeczywistości i możliwościach,
  • spojrzeć na operowane miejsca w rzeczywistości poszerzonej,
  • przemyśleć kroki i zaplanować przebieg zabiegu, co minimalizuje ryzyko błędów,
  • weryfikować dokumentację medyczną już podczas samej operacji.

 

Przeszkody dla cyfryzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce

Robotyzacja i wprowadzenie technologii 5G staje się rzeczywistością w krajach rozwiniętych. W tym kierunku podążać muszą też inne państwa – w tym Polska. Jednak w naszym kraju cyfryzacja napotyka na szereg barier, które hamują jej implikację.

Z pewnością jednym z hamulców są względy finansowe, co także było tematem rozmowy. Wydatki na cyfryzację jednej placówki sięgają kilku milionów złotych. Wsparcie NFZ w formie dofinansowań z pewnością jest znaczące, jednak szpitale muszą i tak pokryć część wydatków z własnego budżetu, a także dysponować całą kwotą inwestycji. To istotny hamulec dla wielu, zwłaszcza powiatowych instytucji.

Kolejną przeszkodą, o której wspominał gość, jest niedostosowana i wysłużona infrastruktura internetowa. Powoduje ona, że czasami nawet przesył informacji pomiędzy oddziałami jest niemożliwy. Wymaga to kolejnych nakładów finansowych na budowę nowoczesnej sieci, która udźwignęłaby ciężar digitalizacji placówki.

Sztuczna inteligencja musi się na czymś uczyć. Potrzebuje danych cyfrowych – zdigitalizowanych. W Polsce niestety nadal kwestia ta kuleje. Cyfryzacja musi dokonać się nie tylko w części białej, ale też szarej, związanej z administracją. Bez właściwych procesów cyfrowego zarządzania i obiegu dokumentów medycznych robotyzacja i digitalizacja procesów klinicznych czy diagnostycznych nie odda całego swojego potencjału. – Przez lata niestety nie udało nam się znaleźć systemu, który w całości obejmowałby zarządzanie tymi dwoma strefami  działalności placówek” – mówi dyr. Tomasz Kopiec. – Ta integracja jest największym wyzwaniem dla rozwiązań informatycznych w sektorze ochrony zdrowia.

Mówiąc o barierach, ocieramy się też o czynnik ludzki. – W tym miejscu rodzi się pytanie: co tak jest przeszkodą. Czy technologia, czy tak naprawdę człowiek. Często narzędzia internetowe występują, problemem jest kwestia ludzka – woli i chęci uczenia się – podlreśla dyrektor Kopiec. – Musi nastąpić zmiana pokoleniowa i to jest nieuniknione.

Zapraszamy do wysłuchania wartościowej, wielopłaszczyznowej rozmowy na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w polskich szpitalach, jej korzyściach, przyszłości, lękach i przeszkodach. To ocena praktyka, który właśnie wprowadza placówkę w dobę globalnej cyfryzacji.

Rozmowa dostępna na platformie medexpress.pl.

Zachęcamy również do dołączenia do  kampanii “Medycyna bez granic. Siła łączności” – inicjatywy pod patronatem Polskiej Federacji Szpitali i Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. Przeczytaj o akcji i wypełnij ankietę. Z góry dziękujemy!