28 grudnia 2023 r. w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie zostały przeprowadzone pierwsze operacje ginekologiczne z wykorzystaniem robota chirurgicznego. To ogromna szansa dla pacjentek chorujących na raka endometrium na leczenie z wykorzystaniem tej nowej technologii w ramach NFZ. Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie jest pierwszym ośrodkiem na teranie województwa warmińsko-mazurskiego, w którym wykonywane są tego typu zabiegi. Uruchomienie programu było możliwe dzięki współpracy z Grupą NEO Hospital w ramach modelu podwykonawczego.
Zabiegi polegały na usunięciu macicy u pacjentek z rozpoznanym rakiem trzonu macicy. Operacja przy wykorzystaniu robota chirurgicznego jest wykonywana przez chirurga, który steruje urządzeniem z poziomu specjalnej konsoli. Robot ma cztery ramiona, które są wyposażone w mikronarzędzia naśladujące ruchy dłoni i nadgarstka operującego lekarza ginekologa. Robot pozwala na wykonanie skomplikowanych operacji w małej przestrzeni z dużą precyzją.
– Zabieg z użyciem robota ma wiele korzyści dla pacjentek takich jak: mniejszy uraz tkanek, mniejsza utrata krwi, mniejsze ryzyko infekcji i powikłań, krótszy czas hospitalizacji i szybsze gojenie się ran. Ponadto, robot zapewnia lepszą widoczność pola operacyjnego dzięki trójwymiarowemu obrazowi i 10-krotnemu powiększeniu. Taka metoda pozwala na dokładniejsze usunięcie zmian nowotworowych i oszczędzenie zdrowych tkanek – tłumaczy dr n. med. Maciej Żukowski – specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii.
W Polsce, jak w wielu innych krajach Europy obserwujemy narastające wyzwania związane z leczeniem raka trzonu macicy (raka endometrium). W Polsce nowotwór ten dotyka rocznie około 6 tysięcy kobiet. Co szczególnie niepokojące, obserwujemy dynamiczny wzrost zachorowań w tempie 5% rok do roku, co stawia przed nami pilną potrzebę zintensyfikowania działań prewencyjnych, diagnostycznych i terapeutycznych.
– W 2022 roku jedynie 10% placówek realizowało więcej niż 60 zabiegów rocznie, co wskazuje na pilną potrzebę rozwinięcia infrastruktury medycznej w tym obszarze. Potrzebujemy również szerszego dostępu do małoinwazyjnego leczenia z wykorzystaniem laparoskopii i robotów. W krajach, które wdrożyły robotykę w leczeniu raka endometrium wskaźnik zabiegów małoinwazyjnych wzrósł znacząco, co przyniosło korzyści związane ze skróceniem pobytu w szpitalu i zmniejszeniem częstości powikłań. – mówi Joanna Szyman prezeska zarządu Grupy NEO Hospital.
W większości przypadków zachorowania dotyczą pań pomiędzy 55. a 64. rokiem a ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem i wystąpieniem menopauzy. Do jego rozwoju w znaczącym stopniu przyczyniają się zmiany hormonalne: rak endometrium powstaje wskutek działania estrogenów ale istotne znaczenie ma również prowadzony styl życia. Pierwszym objawem są zazwyczaj nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych w wieku pomenopauzalnym a ich wystąpienie powinno sprowokować każdą kobietę do odwiedzenia ginekologa.
– W Polsce dramatycznie zwiększa się liczba kobiet chorujących na raka endometrium. Główną przyczyną jest narastający problem nadwagi i otyłości. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) w leczeniu chirurgicznym preferowane jest podejście małoinwazyjne, czyli laparoskopia lub zabieg w asyście robota chirurgicznego – podkreśla dr n. med. Maciej Żukowski.
Wzrost dostępności do zabiegów z wykorzystaniem robota dla pacjentek chorujących na raka endometrium wspiera także model współpracy oparty na podwykonawstwie. Ten elastyczny model umożliwia szpitalom efektywne dzielenie się zasobami, co ma kluczowe znaczenie w obliczu ograniczeń finansowych. Dzięki niemu szpitale minimalizują koszty, lepiej zarządzają zasobami i zwiększają zakres usług medycznych.
Działania Grupy NEO Hospital, która zainicjowała stosowanie robotów chirurgicznych do leczenia raka endometrium w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie oraz w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olszynie są inspirującym przykładem postępu w tej dziedzinie. Ich zaangażowanie pozwala pacjentkom skorzystać z nowoczesnych metod leczenia.
Prognozy na lata 2022-2027 wskazują na dalszy wzrost wykorzystania robotyki chirurgicznej w ginekologii onkologicznej w Polsce. Model współpracy oparty na podwykonawstwie i dedykowane finansowanie w ramach NFZ są kluczowymi elementami, które mogą przyczynić się do zwiększenia dostępności nowoczesnych metod leczenia raka endometrium. Wprowadzenie tych innowacji może przyczynić się do podniesienia standardów opieki medycznej i efektywności całego systemu zdrowia w Polsce.
O NEO Hospital:
Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy lekarzy z nowoczesnym sprzętem, budując efektywny i przyjazny pacjentowi ośrodek medyczny. Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują kliniczne praktyki na bazie doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Działalność szpitala i wysoka jakość świadczonych usług zyskała potwierdzenie międzynarodowych organizacji takich jak International Bariatric Club – Oxford University, czy International Hospital Federation. Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi