W dniach 11-12 czerwca 2024 roku w Kaliszu odbędzie się III edycja wydarzenia, jakim jest Międzynarodowa Konferencja pt. „Rola Zielonych Szpitali w przeciwdziałaniu zmianom klimatu”. Zapraszamy do udziału!
Konferencję rozpocznie wizyta studyjna w wojewódzkim Specjalistycznym ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza. Następnie podczas dwóch dni konferencji zaplanowano 28 wykładów oraz debatę ekspercką na temat wpływu zmian klimatu na zdrowie. Prelekcje odbędą się w trzech ścieżkach tematycznych:
Sesja I: „Kierunek – zrównoważony rozwój”
Sesja II: „Wpływ zmian klimatu na opiekę zdrowotną”
Sesja III: „Propozycje rozwiązań stosowanych w trosce o zmniejszenie skutków globalnego ocieplenia”
Zwieńczeniem I dnia Konferencji będzie spotkanie Dyrektorów / Prezesów podmiotów leczniczych z przedstawicielami Ambasady Królestwa Danii dotyczące określenia wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska. Wymiernym efektem konferencji będzie nawiązanie współpracy z Health and Environment Alliance (HEAL) organizacją non-profit analizującą wpływ środowiska na zdrowie publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli i obywatelek Unii Europejskiej (UE) oraz podpisanie Apelu przedstawicieli sektora zdrowia dotyczącego działań na rzecz zdrowia w obliczu zmiany klimatu. Więcej o akcji lekarze dla Klimatu można przeczytać na stronie kampanii https://lekarzedlaklimatu.pl/.
„Zbyt długo prowadziliśmy bezsensowną wojnę z naturą. Zakłócenia klimatu, utrata bioróżnorodności i zanieczyszczenie środowiska zagrażają naszej egzystencji jako gatunku. Bez pomocy natury nie będziemy mogli się rozwijać ani nawet przetrwać. Nadszedł czas, aby zawrzeć pokój z naturą” – António Manuel de Oliveira Guterres, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych
Międzynarodowa Konferencja „Rola Zielonych Szpitali w przeciwdziałaniu zmianom klimatu” w 2024 roku odbędzie się 11 i 12…
Opublikowany przez Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica k/Kalisza Niedziela, 12 maja 2024
System opieki zdrowotnej a kryzys klimatyczny
„Europa stoi w obliczu poważnego kryzysu zdrowia publicznego, a prawie wszyscy na całym kontynencie mieszkają na obszarach o niebezpiecznym poziomie zanieczyszczenia powietrza” [The Guardian]. Z danych Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku w Polsce umiera przedwcześnie ok. 45 tys. osób. Zła jakość powietrza negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne, w szczególności na depresję i stany lękowe. W wyniku zmian klimatycznych mamy do czynienia z ewolucją wielu chorób. Cieplejsze lata i łagodniejsze temperatury pozwoliły patogenom zdobyć przyczółki w regionach, w których populacje mają niską odporność, a systemy ostrzegania są słabo rozwinięte. Rosnące temperatury mórz powodują namnażanie się glonów lub sinic w jeziorach, rzekach, oceanach i zatokach. To z kolei naraża życie morskie, dziką przyrodę i ludzi na kontakt z silnymi neurotoksynami. Zanieczyszczenie powietrza wpływa na uprawy, drzewa i inne rośliny, a jeziora i rzeki może uczynić niezdatnymi dla ryb i innych zwierząt, co w konsekwencji może doprowadzić do zakłóceń w łańcuchu dostaw żywności.
Paradoksalnie system ochrony zdrowia jednej strony zajmuje się skutkami zdrowotnymi zmian klimatu, a jednocześnie sami wpływamy na globalne ocieplenie. Opieka zdrowotna odpowiada bowiem za 4,4% emisji dwutlenku węgla do atmosfery na świecie. 10% wszystkich chorób smogu i 9% wszystkich chorób układu oddechowego związanych z cząstkami stałymi można przypisać emisji dwutlenku węgla w branży opieki zdrowotnej. Gdyby opieka zdrowotna była państwem, byłaby 5 największym na świecie źródłem emisji gazów cieplarnianych (HCWH). Jednocześnie opieka zdrowotna jest jedną z niewielu branż, która ma podstawy naukowe, zaangażowanie społeczności i, co być może najważniejsze, motywację, aby „po pierwsze nie szkodzić” i szybko ewoluować. System opieki zdrowotnej może integrować informacje środowiskowe z praktyką kliniczną i praktyką zdrowia publicznego. Nasz głos jest ważny i niezwykle potrzebny, aby przewodzić w tych spolaryzowanych czasach.
Nie możemy udawać, że problemu nie ma. Jeśli nie podejmiemy interwencji, kryzys klimatyczny doprowadzi do zniweczenia znacznej części postępów poczynionych w dziedzinie zdrowia i ograniczania ubóstwa na świecie. Poprzez swoje działania i propagowanie idei Zielonych Szpitali pragniemy zachęcić osoby odpowiedzialne za utrzymanie placówki ochrony zdrowia do wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju. Przekonujemy, że edukacja ekologiczna to również profilaktyka zdrowotna. Ochrona środowiska stała się bowiem ważnym elementem ochrony zdrowia publicznego i wymaga stworzenia narzędzi, które pozwolą uwzględniać zdrowie w różnego rodzaju decyzjach, planach, politykach i inwestycjach.
Międzynarodowa Konferencja „Rola Zielonych Szpitali w przeciwdziałaniu zmianom klimatu” – rejestracja i szczegółowe informacje
Rejestracja na konferencję jest dostępna pod adresem: https://szpital.wolica.pl/rejestracja-na-konferencje/.
Wydarzenie, tak jak w tym roku i poprzednim, będzie miało charakter hybrydowy. Wszystkie sesje tłumaczone będą symultanicznie (PL/EN) – konferencja ma zasięg globalny. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Podczas wydarzenia, gościć będziemy przedstawicieli MZ, MKiŚ, Ambasady Królestwa Danii, WHO, HCWH i GGHH, Urzędu Marszałkowskiego, NFZ, władz samorządowych, dyrektorów placówek medycznych z kraju i zagranicy. Wydarzenie jest okazją do nawiązania bezpośredniej współpracy i wymiany doświadczeń.
Strona internetowa wydarzenia dostępna jest pod adresem: https://szpital.wolica.pl/miedzynarodowa-%20konferencja-rola-zielonych-szpitali-w-przeciwdzialaniu-zmianom-klimatu-2/miedzynarodowa-konferencja-%20rola-zielonych-szpitali-w-przeciwdzialaniu-zmianom-klimatu-w-2024-roku/.
Kontakt z Organizatorem konferencji:
Emilia Fikus-Kuźnicka tel. 507 519 633, e-mail: e.fikus@szpital.wolica.pl
Wioletta Przybylska – Rzecznik prasowy tel. 607 590 505 e-mail: w.przybylska28@wp.pl
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi