Brak podwyższenia stawki dziennej w ramach programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalu” – Polska Federacja Szpitali pisze do Ministerstwa Zdrowia
Polska Federacja Szpitali. w piśmie do Minister Zdrowia Pani Izabeli Leszczyny zwraca się z prośbą o pilne podjęcie działań w zakresie dostosowania finansowania programu „Dobry posiłek w szpitalu” do rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zawartych w Rekomendacji nr 48/2024 z dnia 24 maja 2024
Zgodnie z ww. rekomendacją dla grupy 34 – programy pilotażowe, określono wskaźnik wzrostu wartości umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na poziomie 8,92%. W programie „Dobry posiłek w szpitalu”, uwzględnionym zgodnie z załącznikiem nr 1 rekomendacji w grupie 34 (kod zakresu: 18.0000.004.02), nadal obowiązuje stawka w wysokości 25,62 zł za osobodzień pobytu w szpitalu. Do chwili obecnej nie została dokonana odpowiednia zmiana w § 11 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu” (Dz. U. 2023 poz. 2021 z późn. zm)
Analogiczne rekomendacje dla grupy 35 – program pilotażowy CZP zostały uwzględnione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 października 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (Dz.U.2024 poz. 1503), co świadczy o możliwości wprowadzenia odpowiednich zmian także w programie „Dobry posiłek w szpitalu”.
Brak podwyżki stawki dziennej prowadzi do pogorszenia sytuacji finansowej szpitali, które już teraz zmagają się z wieloma wyzwaniami. Apelujemy o podjęcie działań mających na celu:
- Dostosowanie stawki dziennej do rekomendacji AOTMiT, co pozwoli na pokrycie rosnących kosztów realizacji programu.
- Niezwłoczne wprowadzenie zmiany w § 11 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu”, tak aby stawka była zgodna z obowiązującymi rekomendacjami.
Prosimy o rozważenie naszego wniosku i wprowadzenie stosownych zmian legislacyjnych w możliwie najkrótszym czasie, z uwzględnieniem zapisu § 27 ust, 2 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z którym „rozliczenie wykonania umowy za dany okres rozliczeniowy następuje najpóźniej w terminie 45 dni od dnia upływu tego okresu”.
Facebook PFSz
Inne artykuły
Tagi