Jesienna Konferencja programowa nie upłynęła tylko pod znakiem innowacji, AI, no-code, chmury obliczeniowej itp.. Oddechem były light talks poświęcone Zielonym Szpitalom. Dynamiczne sesje poprowadził Michał Dybowski. Chief Sustainability Officer PFSz. Głównym punktem tej części programu było wstępne omówienie zapowiadanej od blisko roku – Green Book.

Wśród twórców ponad 140 stronicowego opracowania byli m.in.: Damian Bocheński (sprawy społeczne), Marek Mazur (ekspert środowiskowy), Piotr Welenc (specjalista od kontroli i audytowania),  Jakub Dąbrowski (odpowiedzialny za złożenie całości). O Green Book opowiadał Piotr Welenc z Supra Brokers. Omawiając implementację założeń Zielonej Księgi, prelegent zachęcał do zwrócenia uwagi na takie elementy, jak:

  • czynnik ludzki.
  • integracja środowisk/systemów,
  • cybersecurity i ciągłość działania, będąca częścią NIS 2 (w tym łańcuch dostaw, stabilność systemów).

W kontekście Green Book oraz NIS 2 wypowiadał się także Sławomir Wasilewski, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadzorujący pion IT. Przedstawiał on wymagania instytucji względem placówek pod kątem zaplecza kadrowego. Głównym tematem jego wystąpienia była obsługa zwolnień lekarskich. Członek zarządu ZUS przedstawił dane, z których wynika, że 70% L4 pochodzi z aplikacji gabinetowych, 30% to dokumenty wystawiane za pośrednictwem ZUS PUE. To właśnie w tych pierwszych zdarzają się “pewne nadużycia czy niewłaściwe użycie tego typu rozwiązania”, jak je określił członek zarządu ZUS. Zapowiedział, że obecnie rozpoczynają się prace w kierunku standaryzacji aplikacji gabinetowych, które będą egzekwowane zarówno od ich twórców, jak i samych użytkowników. Podyktowane jest to faktem przechowywania w nich danych wrażliwych i niewystarczających obecnie zabezpieczeń, które nie dają w pełni szczelnego procesu i ochrony cyber.

O bezpieczeństwie z punktu widzenia finansów mówił natomiast przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego. Podkreślał wzrost nacisku na zrównoważony rozwój placówek jako istotnych elementów oceny ryzyka udzielania zobowiązań jednostkom medycznym.

W bloku poświęconym Zielonym Szpitalom i zrównoważonego rozwoju nie dało się też uniknąć kwestii cybersecurity, chmury i sztucznej inteligencji, które omawiał Michał Smoliński, z firmy RadPoint. Prelegent wspomniał o wyzwaniach związanych obecnie z technologią radiologiczną, takich jak przestarzałe systemy diagnostyczne, ale też starzejące się społeczeństwo. Rośnie też złożoność analizy danych, a nowoczesne sposoby leczenia wymagają coraz dokładniejszych jakościowo i coraz liczniejszych obrazów diagnostycznych. To w porównaniu z niewielkim przyrostem lekarzy radiologów rodzi wyzwania i powinno budzić niepokój. Według prelegenta rozwiązaniem część z tych problemów jest połączenie AI i obszaru chmurowego. Sztuczna inteligencja obecnie potrafi pomóc na każdym etapie, natomiast chmura dostarcza tego, czego potrzebuje AI, czyli zasobów obliczeniowych i zapewnia efektywność kosztową poprzez rozłożenie i wsparcie wdrożenia AI. Chmura też jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa danych placówek medycznych. Synchronizacja tych dwóch narzędzi pozwala na demokratyzację dostępu do najnowszych technologii poprzez eliminację barier finansowych, technologicznych i integracyjnych, co jest szansą dla mniejszych podmiotów medycznych. Kolejna korzyścią takiej integracji jest optymalizacja kosztów na zaawansowaną technologię np. akceleratorów GPU, które wymaga AI. Synchronizacja z chmurą obliczeniową umożliwia wykorzystanie znajdujących się w niej niezależnych akceleratorów. Nie sposób jednak wspomnieć w tym miejscu o wyzwaniach, które stoją przed inwestorami chcącymi skorzystać z zalet synchronicznego wykorzystania AI i chmury, a należą do nich:

  • ograniczenia sprzętowe,
  • wirtualizacja GPU, która wymaga dedykowanych licencji,
  • bariery techniczne,
  • infrastruktura szpitali.

W ramach omawiania kwestii polityki zrównoważonego rozwoju w tym zrównoważonych dostaw kolejną prelegentką była Agnieszka Sawicka z Molnlycke Heath Care Polska, która z głębokim przekonaniem stwierdziła, że współpraca między sektorem prywatnym a sektorem zdrowia może być owocna, a jej zwieńczeniem będzie lepsza jakość usług medycznych. W swojej prelekcji skupiła się na pojęciu Value Trade Procurement, czyli, kolokwialnie mówiąc, na “mądrych zakupach”.Podkreśliła w tym miejscu, że korzyść nie jest jednoznaczna z ceną, bo to nie ona jest elementem najważniejszym, ale wartość dodatkowa, którą za sobą niesie dane rozwiązanie. Zwróciła też uwagę na fakt, że przemyślane zakupy powinny mieć przełożenie na komfort pracy personelu, jego efektywność, zadowolenie, satysfakcję. Jest to też spójne z założeniami zrównoważonego rozwoju, w którym czynnik ludzki odgrywa znaczącą rolę. Co więcej, holistyczne patrzenie na efektywność zakupów umożliwia sama Ustawa o zamówieniach publicznych, która poza ceną wymienia także inne kryteria zakupowe, takie chociażby jak jakość.